Ono by bylo fajn si neco precist o nabijeni baterii (akumulatoru). Ty procenta se pocitaji na zaklade napeti na aku. Urcite se nepocita dle odebrane kapacity. Kazdy aku ma svou vybijeci a nabijeci krivku na zaklade proudu, ktery ji nabiji/vybiji. Vybijeci krivky se daji sledovat napriklad na specialnich nabijeckach (modelarskych), kdy se loguje bud do pameti nabijece a nebo do PC. SE pouziva ve svych telefonech baterie typu LiPol 1clanek, ktery ma jmenovite napeti 3,6V. Pri plnem nabiti ma napeti 4,2V (coz je napeti okamzite po nabiti a je to jejich 100%). Toto napeti vsak po kratke dobe trochu klesne, proto ten zdanlivy ubytek. Tyto aku maji svou vybijeci charakteristiku, z cehoz vyplyva i prubeh vybijeni, kdy na zacatku pri cerpani el. naboje ubyva napeti napeti pomaleji nez ke konci vybijeciho cyklu, kde je pokles napeti strmejsi. I proto muze byt obdobi 100%-50% delsi nez 50%-0%, kde se na nulu nedostanete, jelikoz to by aku dost degradovalo.
LiPol clanky si na zadne cyklovani a pameÂťove efekty nehraji. Vubec jim nevadi nedokonceny nabijeci cyklus. Tyto baterie se mohou nabijet vcelku vysokymi proudy.
Prvni generace se nabijely proudy 1C, coz znamena, ze LiPol o kapacite 1300mAh se muze nabijet proudem 1,3A a nabijeni trva cca 1 hod. Posledni generace umoznuji nabijeni trebas 5C tedy Lipol o kapacite 1300nAh lze nabijet proudem 5x1,3A tedy 6,5A a nabijeni se da zkratit az na 12 minut.
LiPol clanky nemaji pameÂťovy efekt, nicmene jejich degradace se projevuje rostoucim vnitrnim odporem, tedy tzv. meknutim. Projevuje se to tim, ze baterie neumi dodavat maximalni proud a pri zatizeni u ni tim padem silne klesne napeti.
Tak jako se uvadi u techto baterii nabijeci C, uvadi se u nich i vybijeci C. Tedy starsi LiPol clanky umely 15C dnesni moderni clanky vyramene tzv. nanotechnologi klidne dodavaji 50-60C. Tedy opet pro nazornou ukazku. LiPol clanek o kapacite 1300mAh s charakteristikou 60C, umi spickove dodavat proudy az 1,3Ax60 tedy 78A. Samozrejme v telefonech nepouzitelne, ale v prumyslovych a modelarskych aplikacich casto vyuzivane napriklad u pohonu elektromotoru.
LiPol clanek miva urcity pocet nabijecich cyklu, uvadi se cca 1000, pak uz vnitrni odpor stoupne natolik, ze je clanek mekky a neni schopen dodavat svou celou kapacitu.
Jinak dalsi dulezita vec u techto clanku je, ze maji minimalni samovybijeni, ktere je dobre zname trebas s historickych clanku NiMh a NiCd. Tedy pokud je baterie skladovana napriklad 3 tydny mimo zarizeni a je nabita, muze se okamzite zacit pouzivat. U NiMh a NiCd dochazelo a dochazi k silnemu samovybijeni, tedy po trech tydnech mohla byt prakticky vybita. Vyjimku tvori dnesni NiMh clanky Sanyo Enelope.
Co LiPol clankum svedci:
Vybijet pouze po mez zbyvajici kapacity cca 30% odpovida napeti na clanku 3,3V.
Nepretezovani.
Dlouhodobe skladovani aku, pokud nejsou v zadnem zarizeni s kapacitou 60% coz odpovida cca 3,8V pri teplotach nejlepe 15-20 stupnu.
Easte nabijeni.
Co LiPol clankum nesvedci:
Vybijeni do mrte.
Zbytecne cyklovani (berte si cykly zbytecnym vybitim na nabijecce.
Dlouhodobe skladovani v plne nabitem ci plne vybitem stavu.
Pretezovani.
Prehrivani.